Tırnak Kozmetikleri

0 3

Tırnaklarımız güzel şekillendirilerek, renksiz veya renksiz cilalarla süslenerek kişinin kendine gösterdiği saygı ve güzelliğin bir simgesi haline gelmiştir. Özellikle el tırnaklarımız mesleki hayatımızda ve sosyal ilişkilerimizde önemli bir öğe haline gelmiştir. Tırnaklarımızda herhangi bir nedenle ortaya çıkan şekil ve renk değişiklikleri, kalınlaşma ve bazı tırnak hastalıkları kişilerin sosyal ilişkilerini etkilemekle birlikte psikolojik sorunlarada neden olmaktadır.

Tırnak kozmetikleri özellikle piyasada yaygın olarak kullanılır ve kadınlar tarafından sık tercih edilir durumdadır. Bu kozmetikler çekici görünmek ve bazen tırnak kusurlarını kapatmak içinde kullanılmaktadır. Diğer yandan, tırnak kozmetiklerinin yan etkileri olabilmektedir. Bu nedenle bu ürünleri kullanırken bunların farkında olmak ve bilinçli kullanmak önemlidir.

Manikür&Pedikür; bu salonlarına giderken mutlaka kişinin kendi malzemelerini götürmesi önemlidir. Bakteri, mantar ve virüs gibi enfeksiyonlar iyi sterilize edilmemiş manikür malzemelerinden bulaşabilir. Ayrıcı deneyimsiz kişiler tarafından yapılan işlemler tırnaklarda travmaya, tırnak plağında incelmeye, dolama ve enfeksiyona neden olabilir.

Tırnak cilaları; tırnak cilaları ile görülen en sık yan etkiler tırnağın lekelenmesi ve alerjilerdir. Tırnak cilalarının tırnak kuruluğu ve kırılganlığını arttırdığına dair bazı görüşler vardır. Bu doğru değildir çünkü tırnak cilaları tırnağı kaplıyarak bir barriyer yaparak tırnakları deterjan ve sudan koruyarak tırnak nemlenmesine katkıda bulunur. Tırnak kuruluğu daha çok aseton bazlı tırnak çözücülerinin kullanımı ile daha çok ortaya çıkmaktadır. Geleneksel tırnak cilaları en fazla 5 ie 7 gün arasında kullanılmalıdır.

Tırnak cilası çözücüleri; madde olarak en sık aseton kullanılır. Bu ürünler tırnağı ve çevresini kurutabilir ve irritasyona neden olabilir. Bu sorun bu ürünlerin haftada bir kullanımı ile çözülebilir. Cila çıkarıldıktan sonra ellerin yıkanmasıda bu yan etkiyi azaltır.

Tırnak sertleştiricileri; uzun süreli bu ürünlerin kullanımı tırnak esnekliğini azaltarak, tırnaklarda kırılganlığı arttırır.

Takma tırnaklar; kullanımları çok kolay olduğu için çok popülerdir. Naylon veya plastik olup allerjen değillerdir. Çoğu kendinden yapışkandır fakat bazen yapışkan kullanmak gerekebilir. Bazen bu yapıştırıcılar allerjiye neden olabilir.Bunun dışında tırnaktan travmatik olarak uzaklaştırmaları tırnaklarda travmatikçukurlanmaya ve tırnak ucunda ayrılmaya neden olabilir. Uzun süreli tırnakta bırakılmaları ise tırnak plağında bozulmalara ve renklenmelere neden olabilir. Günde en fala 18saat kullanılmalı ve yatmadan önce mutlaka çıkarılmalıdır.

Whatsapp
Telefon