Çocuklarda Renkli Kozmetik Kullanımı

0 2

Piyasada çocuklar için üretilmiş birçok renkli kozmetik bulunmaktadır.  Fakat bu çocuk ürünlerinin nasıl üretilmesi ve bu ürünlerde hangi maddelerin bulunması veya bulunmaması gerektiğine dair ayrı yasal bir kural yoktur. Kozmetik ürünlerde preservatif olarak kullanılan paraben meme kanseri ile ilişkisi dikkati çekerken, renkli kozmetik ürünler içinde kullanılan fitanatlar ise teratojen ve endokrin bozukluk yapabilir.

Çocukların kozmetik ürünleri büyüklerinkine benzer olarak hipoallerjenik, non-komedojenik ve non-akneijenik özellikte olmalıdır. Ebeveynin kullandığı ürünleri çocuklar kullanmamalıdır.

Dekoratif amaçlı yüz boyaları

Yüzün dekoratif boyaması çocuklarda sık uygulanan ve eğlenceli bulunan bir uygulamadır. Burada uygulanan boyalar eğer kanunen belirlenen renk katıcılar ve/veya taşıyıcılar içermiyorsa deri için uygun olmayabilir.  Özellikle göz çevresi derisi çok incedir ve kolaylıkla alerjik egzema gelişebilir. Bu ürünler göz çevresine uygulanmamalıdır.

Bu ürünleri alan ebeveynler mutlaka ürün ambalajını incelemelidir. Parlayan floresan boyalarda zararlı olmayan renk katıcılar içermelidir. ABD 7 floresan renk için sınırlı kozmetik kullanıma izin vermektedir. Yatmadan önce yüze uygulanan boya mutlaka çıkarılmalı ve uzun süre ciltte kalmamalıdır.

Whatsapp
Telefon