Vitamin Eksikliklerinde Görülen Deri Hastalıkları

0 6

Vitamin yetersizlikleri özellikle sıkı diyet programlarında, alkol bağımlılığına bağlı olarak yetersiz bezlenenlerde, kronik hastalığı olanlarda ve mide-bağırsakta emilim sorunu yaşıyanlarda sıklıkla izlenir.

VİTAMİN A EKSİKLİĞİNDE İZLENEN DERİ PROBLEMLERİ:

VİTAMİN A deriveleri retinoidler olarak bilinir, retinoidler sadece hayvanlarda bulunurlar. Süt, yumurta, yağ, karaciğer, böbrek ve balık yağı en zengin VİTAMİN A kaynağıdır. Yeşil yapraklı ve sarı sebzelerde ise en çok alfa-karoten ve beta-karoten şeklinde bulunur.

Vitamin A eksikliğinde ciltte kuruma, kırışıklıklar ve ince pullanmalar görülür. Cilt gözeneklerinde tıkaçlar yani hiperkeratoz izlenir. Deride oluşan bu duruma tavuk derisi görünümü deriz. Bazen omuz ve kalçalarda da bu pütürlenme şeklindeki durum izlenir. Yaşlılarda cilt kıl dönmelerinde hiperkeratoz görülür. VİTAMİN A vücutta biriken bir vitamin olduğundan fazla alınması durumunda şiddetli baş ağrısı,kusma, vücutta deri soyulması olabilir, saç dökülmesi,kaşıntı ve ciltte hiperkeratoz görülür.Dudak ve burun içinde kuruluk ve çatlaklar görülür. Gebelikte alınımı sakıncalıdır.

VİTAMİN B2(RİBOFLAVİN) EKSİKLİĞİNDE İZLENEN DERİ PROBLEMLERİ:

VİTAMİN B2 suda eriyen bir vitamindir ve en sık kırmızı et, balık gibi hayvansal kaynaklarda ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunurlar. VİTAMİN B2 eksikliğinde pişik(intertrigo), dudak kenarlarında çatlama (perleş), dilde glossit (dilde yanma ve kızarıklık), burun kenarında, kulak iç ve dışında yağlı skuamlar (kabuklar) ve tırnak kenarında kızarıklık inflamasyon yani doloma (paronoşi) izlenir.

VİTAMİN B6( PİRİDOKSİN) EKSİKLİĞİNDE İZLENEN DERİ PROBLEMLERİ:

VİTAMİN B6 en çok havuç, et, yumurta, balık ve karaciğerde bulunur. VİTAMİN B6 eksikliğinde dudaklarda çatlama, yara (keilitis), dilde yara ve kızarıklıklar (glossit) ve ekzema görülür.

VİTAMİN B12 ( SİYANOKOBALAMİN) EKSİKLİĞİNDE İZLENEN DERİ PROBLEMLERİ:

VİTAMİN B12 daha çok hayvansal kaynaklı ürünlerde et, süt, yumurta, karaciğerde bulunurlar. Vejeteryan beslenen kişi ve çocuklarında, alkoliklerde sıkı diyet uygulayanlarda, kronik hastalıklarda sık izlenen bir vitamin eksikliğidir. Deri bulgularında dilde kızarıklık, yanma (glossit), ağızda yanma hissi(glossodini), dudaklarda kuruluk( keilitis), ağız içinde yaralar (stomatit) ve aftlar izlenir

FOLİKASİT EKSİKLİĞİNDE İZLENEN DERİ PROBLEMELERİ:

Folikasit en çok yeşil yapraklı sebzelerde ve karaciğerde bulunur,pişme sonrasında kolayca kaybolurlar. En çok yetersiz beslenmede eksiklikleri görülür. Metotreksat ilacını kullananlarda da eksikliği sık izlenir. Eksikliliğinde görülen cilt belirtilerinde dilde kızarıklık, ağız içinde yaralar ve dudaklarda kuruluk izlenir.

VİTAMİN H (BİOTİN) EKSİKLİĞİNDE İZLENEN DERİ PROBLEMELERİ:

Yağ ve karbonhidrat metabolizmasında önemli rol oynarlar. Suda eriyer bir vitamindir. Süt, yumurta, karaciğer bol bulunur. Eksikliğinde dilde kızarıklık, yanma, ekstremitelerde ekzemalar, dil tüylerinde silinme , saç dökülmeleri, vetırnak bozuklukları izlenir.

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE İZLENEN DERİ PROBLEMELERİ:

VİTAMİN C eksikliğinde saçlarda burgulu yapı ve kırık saçlar oluşur, cilt gözeneklerinde tıkaçlar (hiperkeratoz), deride morluklar ve küçük toplu iğne başı büyüklüğünde kanamalar izlenir. Tırnaklarda çizgisel(splinter) kanamalar ve saç dökülmeleri oluşabilir. Diş eti kanamalarıda sıklıkla izlenir ve buna skorbüt hastalığı diyoruz.

B3 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE İZLENEN DERİ PROBLEMLERİ:

VİTAMİN B3 eksikliğinde aynen vitamin B1 eksikliğinde olduğu gibi pellagra hastalığı belirtileri ortaya çıkar. Bu vitamin eksikliği daha çok alkoliklerde,ilaç bağımlısı olanlarda ve evsiz kimselerde görülür. Deri bulguları daha çok güneşe maruz kalan cilt bölgelerinde iki taraflı olarak izlenir. En çok el sırtı, yüz, boyun ve gövdede görülür. Kaşıntı ve yanma ile başlar. Başlangıçta lezyonlar açık ve kırmızı iken sonrasında kahverengiye döner. İleri safhalarda cilt sert ve çatlak şekilde izlenir. Deri kaz derisi görünümündedir. Buna ek olarak dudaklarda kuruma, dudak kenarlarında çatlama, dilde kızarıklık ve yanma şeklinde izlenir.

Whatsapp
Telefon