Kozmetolojide Otolog Fibroblast uygulaması nedir ?

0 3

Kök hücre tedavisi kozmetik dermatolojide çok sık yer almaktadır. Fibroblastların deride önemli rolleri vardır. Fibroblastlar kollajen kalınlığında artış oluşturmakta ve dinamik protein yenileyici sistem olarak bilinmektedir.

Otolog fibroblast injeksiyonu yapıldıktan sonra kollajen sentezlenmektedir ve bu etki hastaların %70 oranında 3 yıl gibi bir süre devam etmektedir.

Fibrocell uygulaması dediğimiz bu işlemde, kulak arkasından deri biopsisi sonrasında üretilen fibroblast hücrelerinin dokuya enjeksiyonundan itibaren kollajen sentezi başlamaktadır. Enjekte edilen kültüre fibroblast hücreleri dokuda yenilenmesi gereken bölgelerde yenilenme işlemini başlatıyorlar.

Otolog fibroblast hücre tedavisi uygulama alanları?

Kapanmayan kronik yaralar (varise bağlı staz ülseri, şeker hastalığı gibi)
Akne veya su çiçeği sonrası oluşabilen çukurcuk şeklindeki izlerin tedavisinde
Yanık, travma, cerrahi sonrası oluşan iz tedavisinde
Doku kayıplarında
Yüzdeki kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır.

Otolog fibroblast hücre uygulamasının tedavisi sürekli midir?

Hastaya bağlı olarak değişmekle birlikte ilk etkiler 2. enjeksiyondan sonra görülmeye başlar. İlk enjeksiyondan hemen sonra etkinin gözle görüldüğü hastalar da mevcuttur. Etki dereceli olarak 12 aya kadar artarak devam eder. İyileşme ve etki uzun sürelidir ve araştırmalar sonucu 4-5 yıl arasında değişmektedir.

Otolog fibroblast hücre uygulaması nasıl yapılıyor?

Özel bir kültür yöntemi ile otolog canlı fibroblast hücre hattı oluşturmak için hastanın kulak arkasından 4mm çaplı punch ile alınan küçük bir biyopsi gerektirir.

Laboratuvar ortamında 8-10 hafta bekleme süresinden sonra çoğaltılan bu canlı otolog fibroblastlar hastanın direkt olarak cildin dermis tabakasına enjekte edilerek burada sürekli bir protein tamir sistemi oluştururlar.

En yaygın uygulama tekniği intradermal enjeksiyon şeklindedir ve 3-6 hafta ara ile 3 tekrar olarak yapılır. Cildin renk tonunu düzenleme, canlılığını artırma, ince kırışıklıkları ortadan kaldırma, yaşlanma bulgularını azaltmak amaçlı uygulamalardır.

Cilt gençleştirmede 12 aydan 48 aya kadar ölçülebilir bir iyileşme olduğunu göstermektedir. Bu çalışmalardaki histolojik analizler fibroblast enjeksiyonunun kolajen artışını sağladığını ve bununla birlikte dermal kolajenin kalınlığını ve yoğunluğunu da artırdığını kanıtlamaktadır.

Hastanın kendi fibroblastları kullanıldığı için bu yöntem herhangi bir alerjik tepki vermez. İşlem sonrası yüzde hafif kızarıklık ve şişlik olabilir.

Whatsapp
Telefon