Çene Hattı Aknesi

0 13

Çene hattı ‘jawline akne’ aknesi neden olur?

Çok çeşitli akne tipleri olmakla birlikte en sık görülen ve gözü kozmetolojik açıdan  rahatsız eden çene hattı aknesidir. İsimdende anlaşıldığı üzere çene hattında ve hatta bazen çeneye doğru yayılabilir. İsrarcı olabilir. Özellikle bayanlarda erkeklere nazaran çok daha sık izlenmektedir. Bayanlarda bu bölgede akne özellikle mens zamanında ortaya çıkmaktadır. Can sıkıcıdır ve tedavi edilebilir. Yediklerimize dikkat etmemiz hem sağlığımız açısından hemde çene hattı aknenin önlenmesi açısından gereklidir. Özellikle  Ayurvedik ‘Kapha-balancing’ dietler önerilir. Ağır, yağlı, fermente, tatlı gıdalardan (şeker, maya, şarap  ve sirke gibi) ve undan uzak durmak bu dönemde tedaviyi kolaylaştıracaktır. Diet dışında eksersizde çok önemlidir. Kardiovasküler eksersiz, Kapha yogası, sabah erken kalkmak ve kan dolaşımını hızlandırmakta bu bölgede akneyi kontrol etmede önemlidir.

Detox, bir denge içinde olmak, yeme alışkanlıklarımızı değiştirmek bile çene hattı  aknesinde ve diğer akne tiplerinde   alabileceğimiz basit önlemlerdir.

Bisikletçilerde de, kaskın kayışının sürtünmesine bağlı olarark, çene hattında akne sık izlenmektedir. Bu bölgedeki akne bu sporcularda friksiyonel ortaya çıkar.

Erkeklerde çene hattı aknesi özellikle yüksek stres döneminde ve diette süt ürünleri çok tükedildiğinde meydana gelir. Bu süt ürünlerindeki hormonlar vücudun hormonal dalgalanmalarına neden olur. Yüz bölgesindeki kıllanma artışı hormonal dengesizliğin bir işareti olabilir.

Çene hattı aknesinin bir başka nedeni uygun olmayan ,dermatologlar tarafından test edilmemiş ürünler kullanmaktır. Bu ürünlerin bazıları çok yağlıdır gözenekleri tıkayarak, deriyi irrite edebilir ve akneye neden olabilir. Ürünün üzerinde non-komedojenik yazması, o ürünün bir dermatolog kontrolünden geçmiş olduğunun göstergesidir.

Whatsapp
Telefon