Alopesi Areata Nedir?

0 1

Alopesi areata halk arasında saçkıran veya pelat olarak da bilinen bir rahatsızlıktır. Bağışıklık sisteminin aşırı çalışarak saç köklerini yabancı olarak algılayıp, saldırması neticesinde oluşur.  Tam olarak nedeni bilinmemek ile birlikte, çocukları ve erişkinleri etkiler. Ortaya çıkmasında stres, psikolojik travma ve bazen otoimmün ve hormonal hastalıklar ile görüldüğü bilinir. Yuvarlak keskin kenarlı yamalar şeklinde saç dökülmesine neden olur. Tek başına skalp etkilenir veya daha dirençli tiplerinde kirpik dökülmesi ve tüm vücut tüylerinin dökülmesine kadar gidebilir. Nadiren saçlar bir daha gelmeyebilir fakat lokalize tiplerinde 6 ay ile 1 yıl içinde geri gelmektedir. İlk gelen kıllar ince ve beyaz renkte olabilir.

Alopesi areata ve tırnak tutulumu:

Bu hastalık bazen el ve ayak tırnaklarını tutabilir. Tırnaklarda sertlik, renk değişikliği, çizgilenme ve küçük çukurcuklara neden olabilir.

Alopesi areata tedavisi:

Yama şeklinde saç dökülmesi olan hastaların mutlaka uzman dermatolog tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Özellikle çocuk hastalarda bu hastalık saç mantar hastalığı ile karışabilirki, mantar hastalığı kalıcı saç kaybına neden olabilir. Bu nedenle uzman görüşü tedavinin yönlendirilmesi açısından önemlidir. Alopesi areata hastalarında saç kendiliğinden gelebilir. Fakat tedavide kullanılan en yaygın yöntem saç derisine iğne ile kortizon enjeksiyonudur. Çocuklarda sürme kortizonlu kremler tercih edilir. Minoksidil sprey, PRP tedavisi ve lokalize UVB tedaviside denenebilir. Altta yatan psikolojik nedenlerde psikiyatri konsültasyonu tedaviye cevabı kolaylaştırır.

Whatsapp
Telefon