Erkeksi tipte saç dökülmesi (Androgenetik alopesi)

Kelliğin ne yazık ki halen çözümü mevcut değildir. Saç dökülme sebeplerinden en sık görülenidir. Erkekleri % 70 ve bayanları % 40 oranında etkiler. Klinik görünüm erkeklerde şakak ve tepe bölgede açılma olurken bayanlarda ön saç çizgisi korunur skalp tepe bölgede dökülme olur. Genetik yatkınlıkta bu tipi saç dökülmesinde rol oynar.

Androjen hormonları yüzdeki kılların büyümesini stimule eder fakat skalp kıllarının büyümesini baskılar buna ‘Androjen paradox’ diyoruz.

Yaş ile birlikte hormonal değişiklikler olur. Testesteron, dihidrotestesteron ve 5-alfa redüktazda azalma olur.

Androjen reseptörlerde, 5-alfa redüktaz tip 1 ve 2 aktivitesinde ve skalpdeki aromataz enziminde azalma olur. Bu sebeple saçlarda azalma ve kıl folliküllerine minyatürizasyon olur.

Erken yaşta ortaya çıkan androgenetik alopesi insülin resistansı ile alakalı olabilir. Bayanlarda polikistik yumurtalık hastalığı ile birlikte izlenebilir.

İlaç tedavisinde finasterid ve minoksidil kullanılabilir. Finasterid tedavisi 3 ay kullanım sonunda özellikle skalp tepe bölgesindeki alopeside etkilidir. İlaç tedavisine ek olarak, saç mezoterapisi, PRP tedavisi ve ileri androgenetik alopeside saç ekimi önerilir.

Whatsapp
Telefon