Dermatolojik Hastalıklardaki Özel Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Biyopsi

Deri hastalıklarında tanısal amaçlı biyopsi (parça) alınması gerekebilmektedir. Biyopsi genellikle 3 veya 4mm çaplı punch biyopsi aleti kullanılarak dikiş gerektirmeden lokal anestezi ile alınmaktadır.

Kriyoterapi (KarTedavisi)

Lezyonların “dondurularak” tedavi edilmesi şeklidir. Birçok hastalık  (siğiller, güneş lekeleri, et benleri ve bazı cilt kanserleri ve prekanseröz dediğimiz öncü lezyonları) tedavisinde bu yöntemle çok iyi kozmetik ve fonksiyonel sonuçlar alınabilmektedir.

Elektrokoter

Elektrik enerjisini deride ısı enerjisine dönüştürerek doku yıkımı sağlayan lezyonların “yakılarak” tedavi edilmesi şeklidir. Siğil, et benleri, ince kılcal damarların ve bazı prekansörez dediğimiz cilt rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

İntralezyonel (Deri İçine) İlaç (kortizon ve bleomisin ) Uygulanması

Deri içine direkt olarak ilaç uygulanması gereken bazı hastalıkların tedavisinde, bu özel enjektör aracılığı ile ilaç yüksek basınç altında deriye verilmekte ve bu şekilde tedavinin etkisi arttırılmaktadır. Alopesi areata (para şeklinde saç dökülmesi-saçkıran), keloid ve ayak tabanındaki siğillerde kullanılmaktadır.

Whatsapp
Telefon