Cilt Kızarıklığı

Bazen yama yama veya tümüyle kızarıklık şeklinde görülebilir. Sıcaklık hissi ve yanma eşlik edebilir. Ciltte bu kızarıklık  anksiyete, stres, utanma, öfke veya  başka bir aşırı duygusal duruma yanıt olarak olabileceği gibi kalıcı hale geldiğinde bazı hastalıkların öncü belirtisi olabilir ve hastayı rahatsız edecek boyutlarda ve sosyal bir endişeye dönüşebilir.

Bu kızarıklık Cushing hastalığı veya aşırı niasin ilacının fazla alınması ile oluşabilir. Cushing hastalığı vücuttaki yüksek kortizol düzeyinden kaynaklanır. Yüz kızarması daha sık karşılaştığımız bir durumdur. Buna sebep olan durumlar şu şekilde sıralanabilir :

Roza (Gül) Hastalığı; Yüzde  şişme, kızarıklık ve sivilce benzeri döküntülere neden olabilen bir cilt hastalığıdır. Bu hastalığın tam olarak nedeni belli değildir. Stres, baharatlı gıdalar, güneş ve rüzgar hastalığı tetikleyebilir. 30 ve 50 yaşları arasında açık tenli kadınlar en duyarlı olanlardır.

Baharatlı Gıdalar; Baharatlı gıdalar, özellikle biber veya Capsicum (biber) cinsinden elde edilen ürünleri tüketmek, yüz ve boyunda ani kızarıklığa neden olabilir. Bunlar arasında acı biber, paprika, chili biberi ve kırmızı biber bulunur. Bu yiyecekleri yemek vücut sıcaklığınızı yükseltir ve yüz kızarıklığına neden olabilir. Ayrıca, bu tür gıdalara dokunmak da deride kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.

Duygusal Tetikleyiciler; Aşırı duygularda yüzde kızarıklığa neden olabilir. Aşırı sinirlenme, utanma, endişe ve ağlama gibi duygu durumları buna neden olabilir… Boyun üzerinde kırmızı lekelere neden olabilir. Bu duyguların hepsi kan basıncında ani artışın bir göstergesidir.

Diğer nedenler; alkol alımı, ateş, ilaç reaksiyonları, menopoz, karsinoid sendromu,diabetus mellitus, feokromositoma, gıda allerjisi gibi sıralanabilir.

Tedavi; Öncelikle altta yatan bir rahatsızlık var ise bunun tedavisi yapılır. Gül hastalığında bazen sistemik antibiyotik tedavisi gereklidir. Güneşten korunma ve eğer kızarıklık kalıcı ise yüzdeki bu kılcal damar genişlemesine karşı damar laseri veya belli dalga boyunda ışık tedavisinden faydalanılabilir.

Whatsapp
Telefon