Sedef Hastalığı ve Tedavisi

Sedef Hastalığı ve Tedavisi

HLA-Cw6 doku uygunluk antijeni birçok türünde genetik yönü oluşturur. Bu nedenle bazı hastaların ailelerinde de hastalık görülebilmektedir. Bazı ilaçlar ve duygusal dalgalanmalar hastalığı ortaya çıkarabilir veya aktifleştirebilir.

Stres, sedef hastalığını artıran faktörlerin başında gelmektedir. Ayrıca boğaz ve vücutta meydana gelen enfeksiyonlar, özellikle çocuklardaki damla tipi sedefi tetikleyen nedenlerdendir.

En sık görülen formu plak tipi sedef olup deride, özellikle diz, dirsek, sırt ve sakrum denen kuyruk sokumunda kızarıklık, pullanma ve deride dökülme ile karakterizedir. Fakat hastalık başka şekillerle de görülebilmektedir.

Sedef hastalığının diğer tipleri

Plak tipi sedef (psoriazis) :

Hastalığın en sık görülen türüdür. Diz ve dirseklerde kızarık, pullanan ve kabuklanmalar yapar.

Ters (inverse) sedef :

Sıklıkla koltuk altı, kasıklar gibi derinin katlanma yerlerinde ortaya çıkar. Sıklıkla kesin tanı öncesinde diğer egzama türleriyle karışır.

Damla (guttat) tipi sedef :

Özellikle çocuklarda görülen sedefin bu türünde sedef yaraları damlalar şeklinde tüm vücutta görülür.Sedef hastalığının şiddeti, görüldüğü bölgeler ve görünüşü çeşidine bağlı olarak değişiklik gösterir. Plak tipi psöriazis en yaygın formudur, her beş sedef hastasından dördünde bu tip görülür. Bunun dışında, guttate, püstüler, inversa psoriasis ise daha az yaygındır, eritrodermik psöriazis ise çok nadir görülür.

Skalp sedefi:

Saç diplerinde kızarıklık ve beyaz yapışık pullanma

Tırnak sedefi:

Tırnaklarda sararma, kalınlaşma, yağ fenomeni, kırılma, çizgilenme ve eklem tutulumu ile birlikte olabilir.

Eritrodermik sedef :

Hastanın tüm vücudunda yaygın kızarıklık ve deri dökülmesi bulunmaktadır. Hastada sıvı ve elektrolit dengesizliğine neden olabildiğinden sıklıkla hastane şartlarında tedavi edilir.

Lokalize sedef hastalığında, kortizonlu, antralinli ve vitamin D içerikli kremlerden ve lokal ultraviole ışığı tedavisinden faydalanılır.

Yaygın sedef hastalığında ise sistemik kortizon, siklosporin, acitretin, metotraksat, biyolojik ajanlar ve ultraviole B veya psoralen+ultraviole A tedavisinden yararlanılır.

Whatsapp
Telefon