Siğil ve Tedavisi

Ankara Genital Siğil Tedavisi

Siğillerin şekli bulunduğu bölgeye veya tipine göre değişmekle beraber, genellikle deriyle aynı renkte, kabarık, nasırımsı sert görünümdedirler.

Siğil tipleri

Yaygın Siğiller (Verruka vulgaris) :

Ellerde, parmaklarda ve tırnak çevresinde görülen bu tip siğiller çok yaygındır. Çocuklarda sık görülür. Özellikle tırnak çevresini tutan tipi tedaviye dirençlidir.

Ayak Tabanı Siğilleri:

Diğer siğillerden farklı olarak deri içine gömülü görünümdedirler ve ağrı yapabilirler. Tedaviye çok dirençlidir.

Düz Siğiller (Verrü Plana) :

Küçük, yumuşak ve üzerleri düz siğillerdir. Vücudun her yerinde olabilir genellikle diz boyun ve bilektedirler.

İpliksi Siğiller (Filiform Verrü) :

Özellikle göz kapakları ve dudaklara yakın bölgelerde olurlar.

Genital Siğiller:

Yetişkinlerde daha sık görülür. Farklı büyüklük ve sayıda olabilir. Genital organların dışında ve bayanlarda vajina, rahim ağzı gibi iç kısımlarda da olabilir. Çok eşli ve güvenlik önlemi olmadan cinsel temasta bulunanlarda rastlanır. Bu tip, özellikle bayanlarda rahim ağzını uzun süre tedavi edilmeksizin tutarsa kansere kadar giden değişikliklere neden olabilir.

Siğiller direk kişiden kişiye temasla bulaşır. Siğiller bulaştıktan sonra hemen meydana çıkmazlar. Kuluçka dönemi günlerce hatta aylarca sürebilir. El, ayak tabanı ve düz siğillerin bulaşma riskleri düşüktür.

Ancak genital siğillerin bulaşma ihtimali cinsel temas olduğu için çok yüksektir. El sıkmakla düz siğillerden virüs bulaşması zordur.
Tedavi

Azot tedavisi, asitsalisilik asit içeren kremler, 5-flurourasil, imiquimod, koter ve laser ile tedavi. Tedaviye direçde cerrahi müdahale nadiren kullanılabiliyor.

Halk arasında sürekli dile getirilen Kurbağaların siğil atması hakkında hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Whatsapp
Telefon