Akne ve Diyet

Akne ve Diyet

Ergenlikte akne prevelansı % 35-90 arasındadır.  Bugüne kadar araştırmacılar diyetin akneye neden olduğunu kanıtlayamamışlardır.

Yiyeceklerin, özellikle de çikolata, kuruyemişler ve yağlı yiyeceklerin akneyi arttırdığı hastalar tarafından yaygın olarak belirtilir. Sıklıkla hastalar çevreleri tarafından yanlış beslenmekle suçlanırlar. Bilimsel olarak kanıtlanmamış olması nedeniyle dermatologlar genelde aknenin diyetle ilişkisi olmadığını düşünür.

Son yıllarda, özellikle de gelişmiş toplumlarda glisemik indeksi yüksek rafine yiyeceklerinin yenmesinin ve Omega 3 yağ asitlerinden fakir diyetlerin tüketilmesinin akne lezyonlarının oluşumuna katkıda bulunduğu gündeme gelmiştir.

Yüksek glisemik indeksli gıdalarla beslenen toplumlarda akne prevelansının, düşük glisemik indeksli gıdalarla beslenen toplumlara göre yüksek olduğu belirtilmiştir.

Süt tüketimi ile akne arasında bazı çalışmalar yapılmış. Süt içindeki bioaktif moleküller ve hormonların akneye neden olduğu belirtilmiştir.

Obesite ve akne arasında hep bir ilişki olduğu düşünülmüş fakat yapılan çalışmalarda ileri yaştaki akne ile ilişkili olduğu belirtilmiştir.  Obezitede de hiperinsulinemiye bağlı olarak androjen hormonunda artış ve bu hormonda sebase bezleri stimule ederek, akneye neden olur.  Bu hastalarda diyet faydalı olacaktır.

Whatsapp
Telefon