Güneş Yanığı

0 1

Dalga boyu 300 nanometre civarında olan ultraviyole ışınları buna sebep olur. Işığa maruz kalan deri önce en dış tabakasını kalınlaştırarak ışığın tesirinden kendini korumaya çalışır. Hemen ardından deriye rengini veren bir pigment olan melanin yapımını arttırır. Derinin rengi bu pigmentin artmasından dolayı koyulaşır. Işığa maruz kalma daha da uzarsa 1-24 saat içinde rahatsızlık belirtileri kendini göstermeye başlar. Belirtiler hafif bir kırmızılıktan derinin balonlaşmasına kadar değişir.

Yazın ilk defa güneşlenmeye çıkanlar 30 dakikadan fazla kalmamalıdır. Sabah saat 10.00’dan önce, akşamüstü saat dörtten sonra güneş ışınlarının en az zararlı oldukları zamanlardır. Bulutlar güneşin ultraviyole ışınlarının büyük kısmını zaptederlerse de, bir kısmını bıraktıklarından gölgede de yanma olmaktadır. Atmosferin üst kısmında bulunan ozon tabakası, güneşin öldürücü şualarının büyük bir bölümünü tutmaktadır. Güneş yağları ve kremleri mutlak koruyucu olarak bilinmemelidir.

Güneş yanığının tedavisinde ilk yapılacak olan soğuk komprestir. Ağrı için non-steroidli antiinflamatuvar ilaçlar alınabilir. Yalnız kızarıklıkta topikal kortikosteroidli kremler faydalıdır. İçi sıvı dolu kabarcıkların olduğu 2.derece yanık daha tehlikelidir ve pansuman yapmayı gerektirir. Baş ağrısı ve titreme gibi durumlarda mutlaka acile başvurulmalıdır. Sıvı tedavisi gerekebilir. 2. derece yanıklarda iz kalabilir. Mutlaka iz tedavisi önerilir.

Whatsapp
Telefon