Kozmetikler ve Nanoteknoloji

0 1

Sağlıkta nanoteknoloji uygulamaları özellikle umut verici olup, hastalık tanısı, vücutta belli alanları hedefleyen ilaç uygulamaları ve moleküler görüntüleme gibi alanlarda yoğun araştırmalar yapılmaktadır. İlaç dışında kozmetiklerde de nanoteknolojik ürünler hızla artmaktadır. “Nano”, yunanca “cüce” anlamındaki “nanos” kelimesinden türetilmiş olup, 1 metrenin milyarda birine eşit olan büyüklüğü ifade eder. Bu küçük maddeler ile uğraşan teknoloji de “nanoteknoloji” olarak adlandırılır.

Kozmetikler, cilt, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi vücudun dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulamak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve/veya korumak, iyi bir durumda tutmak olan madde ve preparatları ifade eder.

Günümüzde ise kozmetik üreticileri, ürün niteliklerini geliştirerek, deriye yeterli nüfuz etme yeteneği olan ancak kan dolaşımına ulaşımı sınırlanmış, sistemik etkisi olmayan, yeni taşıyıcı sistemle de kullanılmaya başlamışlardır. Nanoteknolojinin kozmetolojide nemlendiriciler, güneşten koruyuculardan başka makyaj ürünleri, parfümeri ve saç bakım ürünleri gibi pek çok kullanım alanı da olabilir.

Whatsapp
Telefon