Gebelik ve Akne

0 1

Akne gebeliğin bir dönümünde görülebileceği gibi gebeliğin sonuna kadarda devam edebilir.

Gebelik aknesinin en önemli nedeni özellikle hamileliğin ilk 3 ayında yükselmeye başlayan androjen hormonlarıdır. Bunlar testosteron, androstenodion ve 17-hidroksiprogesteron olarak sayılır.  Gebelik öncesi akne öyküsünün olması o kişide hamilelikte akne gelişme ihtimali daha fazladır.

Anne veya babada akne öyküsünün olması gebelikte akne olasılığını arttırır. Gebelikte terleme artışı ile akne oluşum arttabilir. Yazın güneş ışınlarınında akneye olumsuz etkisi olabilir. Bu nedenler dışında hatalı cilt bakımı, kozmetik ve makyaj uygulamalarının da gebelik aknesine  katkısı vardır.

Gebelikte akne tedavisinin yönetimi oldukça zordur. Birçok sitemik ve topikal tedaviler, temizleyiciler, bakım ürünleri  ve kozmetikler fötus için riskli kimyasaller içerbilir.  Bu konuda hastayı bilgilendirmek çok önemlidir.

Gebelik aknesi genellikle doğum sonrası düzelir. İlaçsız tedavi seçenekleri arasında oral çinkonun yararlı olabileceği bildirilmiştir. Darbant uvb nin immünosüpresif ve antimikrobiyal etkisi ile kullanılabilir. Nd-yag laserlerde halen denenmektedir. Fakat laser ve ışık tedavileri  folik asit eksikliğine yol açabilir.

Whatsapp
Telefon