PRP Nedir ?

PRP Nedir

Kimyasal peeling, cildi canlandırmak amacıyla uygulanan kimyasal maddelerle cildin hasarlı üst kısmının “soyulması” işlemidir. Bu şekilde daha parlak, genç, temiz bir cilt görünümü kazanılır. Bu şekilde cilt adeta yeniden hayat kazanır.

PRP, kişiden alınan belirli miktardaki kanın bazı özel işlemlerden geçirilip sonrasında elde edilen trombositten zengin içeriğin (plazma) kişiye canlandırma, iyileşme ve onarım istenilen alana tekrar uygulanması işlemidir.
PRP tıpta, 30 yıldır bilinir ve uygulanmaktadır. İlk olarak diş hekimliğinde kullanılmaya başlanmış daha sonra ortopedi, kalp damar cerrahisi, beyin cerrahi, veterinerlik, plastik cerrahi dermatoloji alanında PRP uygulamaları yapılmaya başlanmıştır.
PRP; yara iyileşmesinde hızlanma, yüz boyun veya kol-kalça gibi alanlarda cilt sarkmalarını sıkılaştırarak toparlamak, ciltte oluşan kırışıklık ve lekeleri silikleştirmek, iz ve çatlakları belirsizleştirmek veya gidermek, saç dökülmelerini önlemek yeni saç gelişimini uyarılmasını sağlamak amacıyla sıkça kullanılmaktadır.

PRP Nasıl Uygulanıyor?

Hastadan belirli bir miktarda alınan kan (40-50 cc) santrifüj ediliyor, işlem sonrasında elde edilen trombositten zengin plazma, hastanın cildine enjekte ediliyor ya da hızlı delik açan iğneli motorlu cihazlar kullanılarak hastanın cildinde küçük delikler açılarak bu deliklerden onarıcı, yenileyici faktörleri içeren zengin plazmanın emilmesi, bu faktörlerin cildin daha derin tabakalarına ulaşması sağlanıyor.

PRP Ağrılı mıdır?

İşlem öncesinde hastanın konforu için cildine lokal topikal anestetik ilaçlar sürülüyor. Bölgesel uyuşma sağlandıktan sonra işleme geçiliyor.

 

Ne Kadar Sürede Uygulanıyor?

Hastadan kan alınması santrifüj edilmesi ve uygulamaya ayrılan toplam süre yaklaşık bir saattir.
Uygulamanın Etkinliği İçin….Ciltte etkin bir toparlanmanın sağlanması ile beraber sıkılaşmaya neden olacak hücrelerin yeniden uyarılması için PRP 21-28 gün arayla dört seans uygulanmalıdır. Etkinlik azalmasını yılda bir seans tekrarlayarak frenleyebilirsiniz.

Uygulamanın Etkilerini Ne Zaman Görmeye Başlarız?

İşlemden bir kaç gün sonra yüzünüzde ilk olarak bir ışıltı aydınlanma fark edersiniz, seanslar uygulanmaya devam ettikçe cildinizin toparlandığını, yüz konturunuzun hatlarınızın ortaya çıktığını, burun ve alın kenarlarınızda zamanla oluşan çökmelerin dolarak yüzeyselleştiğini, ince kırışıklıkların kaybolduğunu, değişik nedenlerle oluşmuş farklı tonlardaki lekelerin silinerek, mat görünümün yerini taze ve canlı bir görünüme bıraktığını gözlemlersiniz.
PRP uygulaması; yorgunluk ve cildi sağlıksız gösteren tüm belirtilerin silinmesi için kısaca cilt sağlığınızın en önemli göstergeleri olan tazelenme ve canlanmayı sağlıyor.

Whatsapp
Telefon